Відправте заявку, щоб отримати консультацію
Як вас звати?
Ваш телефон
Як перевірити контрагента – 5 необхідних пунктів захисту

Для успішного ведення бізнесу необхідно завжди пересвідчуватися у надійності та добросовісності своїх партнерів, однак, на доброму слові та щирій посмішці інколи можна дійти лише до суду.

У зв'язку з цим, завжди існує необхідність у перевірці суб'єктів господарювання з якими планується співпраця, оскільки краще один раз на власні очі побачити дійсну ситуацію, ніж багато разів почути про «взаємовигідне партнерство».

Сьогодні існує велика кількість реєстрів та сервісів з відкритими даними з яких можна отримати інформацію безкоштовно або за невелику плату. Водночас, для осіб, які ведуть активну підприємницьку діяльність та часто мають справу з новими контрагентами, є платні версії відповідних сервісів, які відкривають доступ до більшої кількості показників для аналізу.
Початкова перевірка
Найбільш популярним безкоштовним довідником є Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, де маючи назву юридичної особи або прізвище ім'я по-батькові фізичної особи-підприємця, можна отримати значну кількість інформації, яка ляже в основу дослідження контрагента.

 • Перш за все, слід звернути увагу на стан юридичної особи, оскільки контрагент може перебувати у процесі припинення або процедурі банкрутства.

З Кабінету електронних сервісів можна отримати довідку з відомостями про суб'єкта підприємницької діяльності щодо якого триває або завершена процедура банкрутства.

 • Дата реєстрації контрагента: нещодавно створені юридичні особи часто не мають будь-яких засобів для ведення реальної господарської діяльності, тому з великою ймовірністю зможуть надати послуги лише як посередники (якщо зможуть надати взагалі).

 • Необхідно перевіряти і юридичну адресу контрагента, оскільки на його зареєстрованому місці діяльності можуть знаходитися десятки (а інколи і сотні) інших суб'єктів господарювання, а фактично це може бути навіть будівля житлового фонду, де про існування будь-яких компаній ніхто не буде знати.

У зв'язку з цим, доцільно дізнаватися і фактичне місце здійснення діяльності та, для впевненості, перевіряти його.

 • Стандартний статутний капітал в 1 000, 00 гривень часто не викликає довіри, однак, інші ознаки можуть змінити думки контрагентів за умови реального провадження господарської діяльності, адже дійсно існують доброчесні компанії з сотнями працівників, але з тисячним капіталом.

 • Важливо звертати увагу на засновників та кінцевих бенефіціарних власників, а саме на те, чи часто вони змінюються (можна перевірити, наприклад на Opendatabot), на їх резидентність, чи є вони учасниками та вигодонабувачами в інших юридичних особах.

За алгоритмами у цій статті слід також перевіряти і засновників, які є юридичними особами. Якщо учасник – нерезидент, можна звернутися до аналогічних реєстрів в країні його реєстрації та здійснити відповідний аналіз.

Часта зміна учасників зазвичай свідчить про нестабільність контрагента та становить високий рівень ризику для співпраці з ним.

 • За аналогічним порядком слід перевірити і керівника юридичної особи, а також підписанта, які зазвичай діють від імені юридичної особи та підписують угоди з іншими особами.

У ЄДР також можуть зазначатися обмеження для керівника щодо підписання певного виду угод (наприклад, щодо нерухомого майна) або необхідність затвердження його дій (наприклад, загальними зборами учасників).

Підпис всупереч встановлених обмежень є підставою для недійсності відповідного договору.

Крім того, якщо договір підписує особа на підставі довіреності, слід пересвідчитися у суб'єкта господарювання, чи видавалася ним відповідна довіреність.

 • У ЄДР також міститься інформація щодо видів діяльності контрагента.

Несумісність таких видів з предметом вашої угоди має викликати підозри щодо можливості такого суб'єкта надати необхідні товари/послуги чи виконати певні роботи.

Судовий досвід
Для аналізу ризиків укладення угод з відповідним контрагентом, слід перевірити останнього на наявність як актуальних так і закінчених судових проваджень.

Хоча кількісний показних судових справ не варто розглядати як пряму характеристику компанії, адже у великих компаній, тим паче в сфері рітейлу, наприклад, досить багато справ про стягнення заборгованості і значна кількість судових проваджень може свідчити про реальне ведення господарської діяльності. А от зміст справ дасть вам уяву про підходи контрагента до бізнесу, лояльність до прострочок і в цілому про налаштованість вирішувати справи в суді, а не за столом перемовин.

Звісно, обов'язково слід перевірити існування виконавчих проваджень та записів щодо контрагента в Єдиному реєстрі боржників.
Податкова інформація та дозвільні документи
 • На сайті Державної фіскальної служби України за кодом з ЄДР можна перевірити наявність у контрагента податкового боргу, а в Електронному кабінеті отримати дані щодо перебування останнього у статусі платника єдиного податку, ПДВ, акцизного податку.
  Відповідно, якщо контрагент займається обігом підакцизних товарів, то відомості щодо нього мають міститися у відповідному реєстрі, а їх відсутність ставить під сумнів можливість укладення угод з ним.

 • Крім того, якщо для діяльності контрагента необхідна ліцензія або дозвіл, то необхідно також пересвідчитися у їх наявності шляхом пошуку у відповідних реєстрах або отриманні копії від вашого майбутнього партнера.

 • У відкритому доступі може знаходитися інформація щодо перевірок державними органами (наприклад, Держпраці або ДСНС) суб'єктів господарювання та результатів таких перевірок, що може позитивно або негативно впливати на надійність контрагента, з огляду на дотримання ним норм чинного законодавства.
 • Слід зазначити, що Держпраці також веде реєстр боржників, що мають заборгованість зі сплати заробітної плати, і наявність вашого контрагента у цьому реєстрі продемонструє неналежне виконання останнім своїх фінансових зобов'язань.
Майнові питання
Не менш значущим є питання наявності у контрагента майна.

 • Відомості про нерухоме майно можна отримати через Кабінет електронних сервісів шляхом замовлення інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

 • Крім того, можна направити запит до відповідного територіального органу БТІ щодо отримання інформації по об'єктах нерухомого майна, зареєстрованих раніше 2013 року.

 • Інформація про зареєстровані транспортні засоби отримується через Портал державних послуг шляхом замовлення (безкоштовного) Витягу з Єдиного державного реєстру Міністерства внутрішніх справ.

 • За запитом до територіального управління Держпраці можна отримати інформацію щодо технологічних транспортних засобів, а в Держпродспоживслужбі наявні відомості щодо зареєстрованої сільськогосподарської техніки.

 • У відкритому доступі також наявні відомості з Державного реєстру цивільних повітряних суден України (Державної авіаційної служби України) та Державного суднового реєстру України (Державної служби морського та річкового транспорту України).

 • На сайті Українського інституту інтелектуальної власності (Укрпатент) можна здійснити пошук зареєстрованих за вашим контрагентом об'єктів права інтелектуальної власності.

 • Слід зазначити, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку веде реєстри пов'язані з випуском та обігом цінних паперів, в тому числі щодо емітентів, що мають ознаки фіктивності або заборону торгівлі на біржах.

 • Крім того, з сервісу "SMIDA" можна отримати загальну інформацію по емітентам цінних паперів та власникам пакетів акцій (більше 5 %).

Наявність зареєстрованого за контрагентом майна надасть певну гарантію для можливості отримання відшкодування у разі невиконання ним своїх обов'язків.
Додаткова інформація
Слід також проаналізувати і наявність іншої інформації, що знаходиться в мережі інтернет відносно вашого контрагента або його посадових осіб, наприклад, новини або записи в інших реєстрах, що можуть з часом з'явитися у відкритому доступі.

Аналіз вищенаведених показників надасть змогу скласти приблизний портрет вашого контрагента, однак не буде гарантією для впевненості в рівні його надійності.

Для більш детального дослідження, як вже зазначалося, можуть бути використані платні версії відповідних сервісів, таких як YouControl, Vkursi Pro, Clarity Project, де здійснюється аналіз зокрема, фінансових показників за різними варіаціями.
Гарантії
Проте, навіть не використовуючи платних версій вказаних сервісів, можна в певній мірі убезпечити себе від настання несприятливих ризиків шляхом:

 • Співпраці за передоплатою;

 • Залученні незалежних посередників;

 • Використання інституту поручительства або гарантії;

 • Укладення договорів застави майна на забезпечення виконання основного договору.

У будь-якому випадку, для укладення важливої угоди краще отримати від контрагента фінансову звітність, інформацію про виконання аналогічних договорів з іншими підприємцями, та лише після аналізу його показників підписувати договір.

Крім того, за важливими питаннями рекомендується вести офіційну переписку, щоб у разі виникнення спорів, підтвердити свої вимоги належними доказами.

На жаль, жодна гарантія не є абсолютною та не надасть можливості передбачити дії та рішення потенційного контрагента у кожному конкретному випадку. Проте, за принципом Гіппократа "краще попередити, ніж лікувати", витрачений на аналіз час буде коштувати набагато менше, ніж подальша судова тяганина.
Дмитро Шаповал
Адвокат, керуючий партнер АО Glagos
Автор:
Владислав Фісун
Молодший юрист
Автор:
Залишайте заявку, і ми зв'яжемось з Вами найближчим часом